Güneş’e Selam (Sūrya Namaskaraṁ)

Güneşe Selam, diğer asana’ların uygulanmasına başlanmadan önce yapılması gereken bir ısınma hareketleri dizgisidir. Omurgaya vertebral hareket yaptıran 12 farklı pozdan oluşur. Omurgaya ve bedenin uzuvlarına yüksek esneklik verir. Katı kaslara sahip insanlar için Güneşe Selam yitirilen esnekliği geri kazandırmak adına büyük bir nimettir. Güneşe Selam aynı zamanda nefesin düzenlenip, zihnin odaklanmasına katkıda bulunur.

Başlangıç pozisyonu: Ayaklar bitişik, eller bedenin yanında olacak şekilde ayakta durun. Derin bir nefes alın.

1. Pozisyon: Nefes verin, elleri bedenin merkezinde göğsün önünde “dua pozisyonda” birleştirin.

2. Pozisyon: Nefes alın, elleri esneterek başın gerisine doğru düz bir şekilde uzatın. Arkaya doğru esneyerek belde bir kemer oluşturun.

3. Pozisyon: Nefes verin ve öne doğru katlanın. Elleri ayakların yanına yerleştirin. El parmaklarının ayak parmakları ile aynı hizada olmasına özen gösterin. Başı dizlere yaklaştırın.

4. Pozisyon: Nefes alın, sağ ayağı olabilecek en uzak noktaya arkaya yerleştirin. Sağ dizi ve ayağın üstünü yere koyun. Başı kaldırıp yukarı bakın.

5. Pozisyon: Nefesi tutun, her iki bacağı arkaya götürün ve tüm bedenin başın tepesinden ayak topuklarına kadar tek bir hizada tutun (Şınav Pozu).

6. Pozisyon: Nefes verin, dizleri yere koyun. Göğsü indirin ve ellerin arasında yere dokundurun. Alnı yere koyun.

7. Pozisyon: Nefes alın, öne doğru tüm bedeni kaydırın, arkaya doğru esneyin. Bacaklar ve kalçalar yerde kalmalıdır.

8. Pozisyon: Nefes verin, kalçaları kaldırın. Kafayı kolların arasına düşürün, topukları yere doğru yaklaştırın (Ters V pozu).

9. Pozisyon: Nefes alın, sağ ayağı ellerin arasına yerleştirin (el ve ayak parmakları aynı hizada olsun). Sol dizi yere koyun ve kafayı kaldırıp yukarı bakın (4. Pozisyon ile aynı).

10. Pozisyon: Nefes verin, sol ayağı sağ ayağın yanına getirin. Kalçaları olabildiğince yüksek tutun ve alnı dizlere yaklaştırın (3. Pozisyon ile aynı).

11. Pozisyon: Nefes alın, yukarıya uzanın. Elleri başın üzerine getirip arkaya doğru esneyerek belde kemer yaratın (2. Pozisyon ile aynı).

12. Pozisyon: Nefes verin, kolları bedenin iki yanına düşürün ve gevşeyin (Başlangıç pozisyonu ile aynı).

Görseller: Hayriye Solak