21 Gün Sadhana: Gevşeme & Meditasyon

NEREDE?

Online (Zoom)

NE ZAMAN?

22 Nisan – 12 Mayıs 2024

EĞİTMENLER

Damla Dönmez

Dr. Ayşegül Ertan

Dr. Melda Kutsal

Erdem Korkmaz

Sema Alevcan

Berivan Şakti Çelik Uğur

21 Gün Sadhana – Gevşeme & Meditasyon

Sağlıklı bir beden, dengeli bir zihin ile berrak, keskin bir zeka Yoga yolunun hedeflerindendir. Bu uğurda yapılan sistematik tekrarlı çalışmaya Sanskrit dilinde Sādhana ismi verilir. Yeni alışkanlıklar kazanmak, beyinde yeni bağlantılar oluşturmak, beyin plastisitesi yani beynin yeniden yapılanması açısından  çok önemlidir. Bu nedenle  Güneş & Ay Yoga Okulu olarak kadim zamanların bilgeliğini bilimsel çalışmaların ışığında sizinle 21 gün boyunca paylaşarak bütüncül bir sağlığın kapısını aralamayı hedefliyoruz.

21 gün boyunca bu programda neler var?

1 – Meditasyona Dair Teorik Dersler

Meditasyon, zihni doğru kullanmanın, duygularının ve düşüncelerinin sorumluluğunu alarak, doğru teşhis ederek, zihnin odaklılığını, böylece dinginliğini ve doğru eylemlerin tercihi adına da zekanın keskinliğini vaat eden bir doğru yaşama kılavuzudur. Çünkü bilgelerin de deyişiyle “zihnini yönetebilen en büyük kraldır, zihni yönetemeyen ise en büyük köle”. Bu sadhana programı ile beraber zihnin odaklılığını arttırma hedefi içerisinde olacağız. Ve Meditasyon, gevşeme ve Yoga Nidra (Yoga Uykusu)

üzerine teori dersleri ile bunları neden yaptığımızı inceleyeceğiz. Her Cuma gerçekleşecek Teori Derslerinin başlıkları şöyledir:

  • Meditasyon Nedir? Nasıl Uygulanır: Meditasyon Rehberi
  • Meditasyon & Nörobilim: Beyinde Meditasyonla ile Gerçekleşen Değişimler Nelerdir?
  • Meditasyon & Engelleri

2 –Yoga Nidra: Yoga Uykusu

Pratiklerin içerisinde zihni odaklılığını arttırmaya yönelik gerçekleştirecek olduğumuz Meditasyon teknikleriyer alacak. Aynı zamanda duyu hafızası, duygu belleği gözlemi ve dikkat yönlendirme adına da kuvvetli bir teknik olan

Yoga Nidra’yı (Yoga Uykusu) haftada 2 gün her Hatha Yoga Seansı sonrası deneyimleyeceğiz.

3 ) Meditasyon

  • Sağlıklı düşünebilen, odaklanabilen, duygu ve düşünce yönetimi yapabilen bir zihin huzurun ve içsel mutluluğun kapısını açar. Bu program dahilinde sabahları haftada 3 gün Meditasyon Çalışmaları gerçekleştirilecektir.
  • Ayrıca her Salı & Perşembe günleri Damla Dönmez ve Erdem Korkmaz tarafından ücretsiz olarak gerçekleşen Sadhana Sohbetleri dahilinde Meditasyonlar olup katılımcıların bunlara dahil olması önerilmekle birlikte zorunlu değildir.
    4 –Egzersiz: Hatha Yoga
  • Beden hareket etmek üzerine dizayn edilmiştir. Hareket etmek bağışıklık sisteminin en önemli canlandırıcısıdır. Bu uğurda 21 gün boyunca Güneş & Ay Yoga Okulu’nun eğitmen kadrosu ile farklı içeriklerde temel seviyede Hatha Yoga Dersleri gerçekleştirilecektir.
  • Ayrıca sabahları Bağışıklık Sistemi güçlendiren ve canlandıran “Nazik Seri” ile sindirim sistemini aktive eden çalışmalar yapılacak olup Kriya’lar (Arınma Teknikleri) ile bu çalışmalar desteklenecektir.

5 –Pranayama: Nefes Çalışmaları

Haftada 2 gün Hatha Yoga dersleri ardına yerleşen Nefes Çalışmaları harici ayrıca Sabahları haftada 3 gün Güneşe Selam ve Kriya (Arınma Teknikleri) arından da Pranayama, Nefes Çalışmaları gerçekleştireceğiz.

 

BİR HAFTALIK ÖRNEK PROGRAM

TARİHLER

Program 22 Nisan – 12 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

21 Nisan Pazar günü kurulacak olan Telegram grubu üzerinden Zoom giriş bilgileri paylaşılacak olup grup üzerinden genel bilgilendirme yapılacaktır.

MEKAN

Dersler Zoom üzerinden gerçekleştirilecek olup Teori derslerinin kayıtları alınacaktır. Diğer uygulama derslerine canlı katılım beklenmektedir. Uygulama derslerinin hepsinin değil, birer tanesinin örnek niteliğinde kayıtları alınarak paylaşılacaktır.

 

Programı tam katılım ile tamamlayan 1 katılımcımıza Yoga & Meditasyon Yolculugunu desteklemek için Damla Dönmez’in “Meditasyona Giriş Kursu” hediye olarak verilecektir.

ÜCRET 

“Gevşeme & Meditasyon” Program ücreti 1800 TL’dir.

İLETİŞİM

gunesayyoga@gmail.com

Gevşeme & Meditasyon

1800