21 Gün Her Akşam Saat 10’da 10 Dakika Meditasyon

EĞİTMEN

Erdem Korkmaz

NEREDE?

Online (Zoom)

NE ZAMAN?

29 Ocak-18 Şubat

Her Akşam

22:00-22:15

ÜCRET

Ücretsizdir.

Zihin, dünyadan aldığı duyuları bellekteki kayıtlarla işleyen, bunu yaparken ‘ben’ diye tanımladığı bir kimlik üzerinden değerlendirmeler yapan bir alan. Geçmiş kayıtlar, günlük yaşantılardan gelen deneyimler ve geleceğe yönelik tohumlar ‘içeride’ bir yumak halinde duruyor. Sonra da düşüncelerimiz, sözlerimiz ve eylemlerimiz olarak kendini gösteriyor. Ne kadar çok ‘ben/benim’ algısıyla, çeşitli bağlar tarafından ve tutunmalarla algılarsak o kadar çok acı çekiyor ve çektiğimiz acılardan kaçmak adına yarattığımız (ya da bize hazır sunulan) arzu nesnelerine yöneliyoruz. Sonrasında da o nesnelerin yokluğundan ya da çokluğundan bu defa başka acılara düşüyoruz. Yoga bakış açısı, acıdan çıkış yolu olarak ‘ben’ diye yaklaşmak yerine, dünyayla kurduğumuz ilişkide gözlemci gibi dışarıdan bakabilmeyi bir çözüm olarak işaret ediyor. Dhāraṇā (Konsantrasyon) ve Dhyāna (Meditasyon), zihinsel alanı kontrol altına almak için yine zihinsel araçların kullanıldığı etkili uygulamalar. Böylece o ‘gözlemci, şahit’ ama nesnelerin etkilerini üzerine almayan bir bakış açısını içselleştirmenin yolu açılıyor. Tüm bunları idrak edebilmenin yolu, okumaktan ya da üzerine düşünmekten çok, esas olarak uygulamadan geçiyor.

Sangha (topluluk) olarak bir eylemde bulunmak, kişinin tek başına yaptığı uygulamaların çok daha derin etkilerde bulunmasının yolunu açıyor. Kişinin yürüdüğü yolda, yanında kendisiyle beraber de yürüyenlerin gücünü hissetmesi kararlığı ve cesareti artırıcı etkilere sahip. Bu nedenle, yaşamlarımıza meditasyon uygulamalarını dahil etmek ve alışkanlık geliştirebilmek amacıyla 29 Ocak’tan itibaren 21 gün süreyle her akşam saat 10’da 10 dakika meditasyon için buluşalım.

Katılım ücretsiz ve herkese açıktır. Eşlik etmek isterseniz zoom giriş bilgileri aşağıda paylaşılmıştır.

Not: Bu çalışma, bir eğitim ya da ders değildir. Meditasyon alışkanlığı geliştirebilmek adına birbirimize destek olmayı amaçlamaktayız. 21 gün boyunca her akşam 22’de sistem açılacak, kısa bir yönlendirmeden sonra 10 dakika süreyle nefes takibi üzerinden meditasyon için sessiz kalınacaktır. Tüm çalışma 22.15’te bitmiş olacaktır.

GİRİŞ BİLGİLERİ

Aşağıdaki Zoom bilgileri ile katılabilirsiniz.

ID: 871 673 3094

Şifre: 10dakika

Link: https://us05web.zoom.us/j/8716733094?pwd=oAUtOTBv63vrYBQwPiL9raRMpE2aV8.1