Damla Dönmez ile Sadhana Buluşmaları

EĞİTMEN

Damla Gayatri Dönmez

NEREDE?

Online (Zoom)

NE ZAMAN?

10 Ekim’den  itibaren

Her Salı – Perşembe

07:00 – 08:00

SON BÖLÜM

YENİ ÜCRETSİZ MEDİTASYON VE SADHANA SOHBETLERİ BAŞLIYOR!

Sādhana, Sanskrit dilinde “sistematik düzenli manevi çalışma” anlamına gelir. Varılmak istenen hedef sādhya ise ona götüren yol, araç, vesile sādhana olur. Her değişim, dönüşüm emek ile gelir. Bu anlamda sabahları Yoga kültüründe Brahmamuhurta olarak tanımlanır, “Yaradan’ın zamanı”. Sabah gün doğumu Güneş ve Dünya’nın kurdukları ilişkinin özel olması nedeniyle manevi kişisel çalışma için, kendinle bağ kurmak için en uygun ve özel zamandır.Satsang ise “sat”, “hakikat” ve “sangha”, “topluluk, grup” yani “hakikat için bir araya gelen topluluk” demektir. Kendini bilme yolunda yürüyen bir grup insanın beraber buluşması, buna dair çalışmalar yaptığı beraberliği kast eder.

Pandemi döneminde 21 gün Sādhana başlığında başlayan buluşmalarımız sabah meditasyonu, ardından Bhagavad Gita üzerine sohbetler ile daha sonra 41 güne ve daha sonra yüz küsür güne doğru devam etti. Şu anda da hala devam etmekteyiz. Çünkü Sādhana, 365 gün, bir ömürlük yolculuk.

Dönem dönem farklı konular üzerine konuştuğumuz bu sabah buluşmalarında Bhagavad Gita’daki “20 Erdem’den”, kitabın ikinci ve üçüncü bölümlerinin ayrıntılı mısra mısra incelenmesine ve Yoga Sutra’lardan “Yama & Niyama’lara” ve Dalai Lama ile Desmond Tutu’nun yazdığı “Mutluluğun Kitabı” meditasyon ve okumalarına, Buddha’nın büyük öğretisi “Dhammapada” üzerine sohbetler ile devam etti. En son Bhagavad Gita Sadhana Sohbetleri ile 13 Satsang’dan oluşan geçmiş 3 yıllık tüm sohbetlere  ücretsiz bir şekilde Spotify üzerinden ulaşabilirsiniz. https://open.spotify.com/show/7jR318mZKf8R1CvwEBxXlK

Yeni dönem ise 10 Ekim – 21 Aralık arası 22 Buluşma ile Tibet Budist Öğretisinin önemli Zihin Egzersizleri olan Lojong Sloganları üzerine gerçekleşecektir. Toplamda 59 Slogandan oluşan zihni ve kalbi eğitmeyi hedefleyen bu ilkelerin ilk 22’si Ekim-Aralık arası buluşmalarda incelenecek ve kalanı da Bahar döneminde devam edecektir.

Lojong, hayatımızda ötelediklerimiz, ittiklerimiz, bize zor ve ağır gelen duygu ve düşüncelerle barış yapmayı, onları bir öğretmen gibi görmeyi hedefler. Acının elinden tutarak bizi daha şefkatli, anlayışlı ve geniş bir benliğe nasıl taşıdığını hatırlatır. Farkındalığı  olumlu ve iyi olanın da üzerinde tutarak, olumlu deneyimlere şükran ve minnetle sarılmayı öğretir.  Her buluşma önce yarım saat Meditasyon, ardından bir Lojong Sloganının tanıtımı ve üzerine 40 dakikalık sohbetinden oluşacaktır. Sohbet kayıtları & Sloganların yazılı dökümanları Whatsapp & Telegram gruplarında paylaşılacaktır. Lütfen grup linklerinden dahil olunuz.

Canlı olarak sadhana buluşmalarına katılmak isterseniz aşağıda Zoom oturum detaylarını görebilirsiniz:

  • 10 Ekim itibariyle Her Salı ve Perşembe Sabah 07.00-08.00 arası.
  • Buluşmalar 20 dak Meditasyon ve 40 dak sohbetten oluşmaktadır.
  • Katılım herkese açık ve ücretsizdir.

ZOOM BİLGİLERİ

Aşağıdaki Zoom bilgileri ile katılabilirsiniz.

Id : 6132404254
Şifre :  Lojong
Link : https://us02web.zoom.us/j/6132404254?pwd=QUsxanFXNmhYdWluQkFvTm56VHVFdz09

WHATSAPP GRUBU

Ayrıca, sadhana sohbetlerini düzenli almak istiyorsanız aşağıdaki linkten Whatsapp ya da Telegram grubumuza dahil olmanızı öneririz.
https://chat.whatsapp.com/DGjgjJ6xJbpEbYBEJDD460

TELEGRAM KANALI

https://t.me/damlaileyoga