Guru Parampara

Guru Parampara, usta-çırak ya da öğretmen-öğrenci silsilesi demektir. Her rehber ya da öğretmen aslında büyük bir zincir içerisinde sadece bilgiyi aktaran bir halkadır. Bu anlamda Güneş & Ay Yoga Okulu’nda aktarılan Yoga bilgisi Swami Şivananda ve Swami Dayananda ustaların silsilesine dayanmakta ve onlardan gelen bilgiye bir zincir olmaktadır.

Swami Şivananda Sarasvati (1887 – 1963)

‘Hizmet et, Sev, Ver, Saflaş, Tefekkür et, İdrak et”. Himalayalar’ın etekleri olan Rişikeş’te manevi öğretisi aktaran, son yüzyılda Yoga öğretisinin Batı’ya aktarımında büyük bir ilham olmuş ustalarından biridir.

İnsanlığa yoga ve öğretisini aktararak hizmet etmek adına 1936 yılında Rişikeş’te Divine Life Society ismiyle aşramı kurulmuştur. Sentez Yogası ismiyle 4 Yoga Türünü herkesin kolaylıkla uygulayabileceği şekilde adapte etmiş ve insanlara aktarmıştır. Tüm bu farklı Yoga türlerinin bilgeliğini altı anahtar kelimeile özetlemiştir: “Hizmet et, Sev, Ver, Saflaş, Tefekkür et, İdrak et.” Yoga’nın birçok alanına hitaben 300’ten fazla kitap yazmıştır.  Halen Yoga ile aktardığı bilgeliği sevgi, barış ve bilgi olarak insanlara yol göstermektedir.

Swami Dayananda Sarasvati

Swami Dayānanda Saraswati, Upaniṣad’lar üzerine uzun yıllar derinlikli çalışmış, mantık ve Sanskrit grameri üzerine yetkin pek çok öğretmenin rehberliği ışığında eğitim görmüş ve bu derin bilgeliği öğretisinin netliğinde ve sadeliğinde insanlarla uzun yıllar paylaşmıştır. Bununla birlikte, aktarma biçimi, anlatışı ve örneklemeleri ile de gerek binlerce kişiyi bulan derslerinde gerekse Dünya çapındaki üniversitelerde verdiği seminerleri dinleyenlerde güçlü izler bırakmış, zor kavramları aydınlatmıştır.

Swami Dayānanda Saraswati, 1953 yılında Swami Çinmayananda’nın dersleri esnasında Vedānta ile tanıştı. Uzun yıllar Chinmaya organizasyonu içerisinde görev aldı. Advaita Vedanta yöntembilimi üzerine Rişikeş, Hindistan ya da Pennyslvania, ABD merkezli aşramlarında pek çok yoğun eğitmenlik-eğitimleri sunmuştur. Swami Dayānanda Saraswati yaşamı süresince Dünya’nın pek çok yerine seyahat etmiş ve bu evrensel öğretiyi, sunduğu evrensel mesajı ile binlerce kişi ile paylaşmıştır. Kendisi Arsha Vidya Gurukulam isimli Vedanta öğretisi sunan okulun kurucusu ve aynı zamanda Hindistan devlet başkanı Narendra Modi’nin de manevi rehberi ve öğretmenidir. Bedenini 2015 yılında terk etmiştir. Ancak öğretisi ve bilgeliği kitapları aracılığıyla hala binlerce kişiye ulaşmakta ve yaşamaktadır. Öğretmenlerimizden Damla Dönmez kendisinin “Bhagavad Gita’nın Öğretisi” ve “Şrimad Bhagavad Gita: İlahi Olanın Ezgisi” kitaplarını Türkçe’ye kazandırmıştır.