M102 – Meditasyon’da Derinleşme Kursu

EĞİTMEN

Damla Gayatri Dönmez

NEREDE

Online (Zoom)

NE ZAMAN

Kayıt

DERS SÜRESİ

Toplam 16 Saat

(2’şer saatlik 8 ders)

ÜCRETİ

760 TL (%18 KDV dahildir.)
*** Önceki kursların kayıtlarına süreli erişim (1 yıl) satın almak için gunesayyoga@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

Meditasyon, zihni doğru kullanmanın, duygularının ve düşüncelerinin sorumluluğunu alarak, doğru teşhis ederek, zihnin odaklılığını, böylece dinginliğini ve doğru eylemlerin tercihi adına da zekanın keskinliğini vaat eden bir doğru yaşama kılavuzudur. Çünkü bilgelerin de deyişiyle “zihnini yönetebilen en büyük kraldır, zihni yönetemeyen ise en büyük köle”.

Meditasyon ile yeni tanışmış, Meditasyon’a Giriş Kursunu tamamlamış veya bir süredir Meditasyon uygulaması olanların uygulamalarını derinleştirmelerini hedefleyen bir kurstur.

“Meditasyon nedir?”, “Düzenlilik adına nasıl bir uygulamaya ihtiyaç duyar?” ve “Belli başlı odaklanma/konsantrasyon yöntemleri ve teknikleri nelerdir?” gibi soruları ve daha fazlasını konuşuyor olacak ve kişisel bir meditasyon pratiği yerleştirmeye çalışılacaktır.

Her Ders 5 dakika Gevşeme, 10 dakika Asana (fiziksel duruşlar) & 10 dakika Pranayama (nefes çalışmaları) ile başlar ve 30 dakika Rehberli Meditasyon uygulaması ile devam eder.

Ardından 60 dakika Meditasyon üzerine Sohbet/Teori’den oluşur. Katılımcılar her hafta düzenli uygulamaya dair Meditasyon Günlüğü tutarak, her hafta sonunda teslim ederek gelişmeleri adına rehberlik alabilirler.

PROGRAM

1. Ders: Meditasyon Nedir? Meditasyon Rehberi ve Meditasyon Günlüğü Kullanımı; Temel Konstrasyon Tekniği: Nefes

2. Ders: Neden Meditasyon Yapmalıyız? Zihnin Yapısı ve Zihin Analojileri

3. Ders: Meditasyon Önündeki Engeller Nelerdir?

4. Ders: 3 Guṇa: Zihnin Dengesi için Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır?

5. Ders: Konsantrasyon Teknikleri-1: Ses Tarama

6. Ders: Konsantrasyon Teknikleri-2: Trātak

7. Ders: Konsantrasyon Teknikleri-3: Japa & Mantra

8. Ders: Ve Sonra?: Meditasyonun Nihayeti

İLETİŞİM

gunesayyoga@gmail.com