Damla Gayatri Dönmez

(Kurucu)

2008 yılında İTÜ Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Ancak, Felsefeye olan derin ilgisi sebebiyle, önce İTÜ Siyaset Çalışmaları Yüksek Lisans, daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü Doktora Programını tamamladı. Akademik Felsefe ile sorgulamaları ve amatör bir şekilde Tiyatro Oyunculuğu ile ilgilenmesi esnasında Yoga hayatına dahil oldu ve yaşam biçimine dönüştü.

Yoga Eğitmenlik Eğitimini, Sivananda Yoga Vedanta Merkezinden, UttarKashi, Himalayalar, Hindistan’da aldı. Robert Moses, Swami Govindananda, Anne Winkler, Swami Haribrahmandrananda gibi öğretmenler ile eğitimine devam etti. Hindistan Eğitim Bakanlığına bağlı Online Eğitim Portalı NPTEL ile Kharagpur Üniversitesi bünyesinde Prof. Anuradha Choudry eşliğinde “Sanskrit Konuşma Dili: Temel ve Orta Seviye” eğitimini 2021 yılında, “Sanskrit Konuşma Dili: İleri Seviye” eğitimini 2022 Nisan ayında tamamladı. Krişnamaçarya Healing & Yoga Institute bünyesinde “Vedik Chanting (Ezgi/Okuma) Eğitmenlik Eğitimini” tamamlayarak, Türkiye’de Vedik okuma konusunda yetkili ilk rehberlerden oldu.

Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde “Yüce Kavramı ve Doğa” başlıklı doktora tezini tamamlamış, bir danışman hocası eşliğinde “Hint Felsefesi” dersi vermiş, Satori Yayıncılık’tan çıkmış “Bhagavad Gita’nın Öğretisi”, “Yoga Darşana: Patanjali’nin Yoga Sutraları & Vyasa Bhaşya”, “Şrimad Bhagavad Gita: İlahi Olanın Ezgisi”, “Tattvabodha: Vedanta Öğretisine Giriş” kitabını çevirmiş, “Şiva Samhita” kitabını hem çevirmiş hem yorumlamıştır. Aynı zamanda “Sanskrit Yoga & Vedanta Sözlüğü’nü” hazırlamıştır. Routledge’den “Philosophy of Play as Life” kitabında Doğu ve Batı Felsefesini karşılaştıran makaleleri yayınlanmıştır. İTÜ, İnsan ve Toplum Bilimleri bölümünde Doktora döneminde Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır.

Yoga yolundaki ilerleyişini sürdürmek ve Yoga’nın faydalarını pek çok insanla paylaşabilmek amacıyla dersler vermekte, Türkiye’de, Himalayalar’da ve Güney Hindistan’da inzivalar ve eğitimler düzenlemekte, öğrettikçe öğrenmektedir.